Dağıtım Merkezlerinde Sorter Sisteminin Olması İçin 5 Neden

Dağıtım Merkezlerinde Sorter Sisteminin Olması İçin 5 Neden

  • 132 Okuma
  • 20 Aralık 2020, 23:14

Kapsamlı bir analiz yoluyla, işletmenizin operasyonlarını iyileştirmek için akıllı depo teknolojileri gerektirip gerektirmediğini belirleyebilirsiniz. Sıralama sistemi, ürünleri farklı DC alanları için referans gruplarına, siparişlere, oranlara vb. Göre sınıflandırmaya yardımcı olan pratik bir araçtır. Dağıtım merkezlerinde ve işleme tesislerinde sorter sistemlerinin  (ayırıcı olarak da adlandırılır) üzerine yoğunlaşacağız.

İşte sorter sistem uygulanmasını haklı gösteren 5 önemli neden:

1.İşgücü piyasası için önemli bir araçtır

Sorter sistemi kurulu olmayan işletmelerde, operasyon süreciniz arttığında otomatik olarak işgücüne duyulan ihtiyaç da artar. Bu da size hem ek maliyetler ve operasyon sürecinde yaşanan yoğunluktan dolayı hata oranınıza yükseltir. Ayrıca operasyon sürecinde yapılan hatanın tekrar insan gücüyle düzeltilmeye çalışılması daha can sıkıcı olmaktadır. Fakat sorter sistemi ile yanlış sınıflandırma, hatalardan kaçınma ve daha düşük maliyetlere daha büyük operasyonlar gerçekleştirmenizi sağlayan avantajlara sahiptir.

Ayrıca kendi kendine teşhis sistemi de dahil olmak üzere karmaşık, gerçek zamanlı işlemleri kolaylaştırırlar. Kuşkusuz, sorter sistemi işletmenize pek çok fayda ve güvenilirlik sağlayan önemli bir müttefiktir.

2.Kurumsallaşma

 İster bir dağıtım merkezi olsun ister bir fabrika tesisinde sorter sistemi kullanmak, kurumsallaşma sürecinize ciddi fayda sağlar. Çünkü sorter sistemi kurulumuyla birlikte sorter sisteminin beslenmesi, mal kabulun ve iadenin yapılış şekli, nakliye ve araçların rampaya yanaşma şekli, ürünlerin ağırlık, yükseklik, barkodunun ürünün hangi bölgesine yapıştırılacağına kadar sistemsel ve tutarlı bir operasyona sahip olursunuz. Bütün operasyon sürecinizi bu şekilde gerçekleştirirsiniz. Bu da hızlı ve hatasız operasyon süreci sağlayarak kurumsallaşma yolunda ciddi yarar sağlar.

Operasyonun akıcı, temiz, düzenli ve standart hale gelmesi, personel değişiminde bile herhangi bir sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

3.Rekabetçilik

Sorter sisteminin diğer önemli bir yararı artan verimliliktir. Her işlem veya sipariş başına daha az maliyet oranı ile karşılaşırsınız. Bu da rakip firmalar ile rekabet edebilmeniz için ciddi bir koza sahip olmuş olmanızı sağlar.

Sorter sistemi ile ürünleri daha kısa sürede ayrıştırır, siparişleri daha kısa sürede hazırlamanın yanında daha fazla müşteriye hizmet verebilirsiniz. Ayrıca sorter sistemi yazılımı sayesinde müşteri siparişinin hazırlığı, kargo teslimi gibi bir çok bilgiyi hızlıca müşterinize ulaştırabilirsiniz.

4.Hata azaltma

İşletmeler için sorter sistemi gerekliliğinin haklı çıkaran ana neden hataların azaltılması ve yüksek sınıflandırma, ayrıştırma kapasitesidir.

Tek bir sorter ünitesi ile bile dakikada 300’den fazla kutuyu, birkaç ünite ile daha büyük miktarları sınıflandirabilen sistemler mevcuttur. Bu çok sayıda paket, kutu veya ürünün hatasız teslim edilmesini sağlar. Müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkarır.

Ayrıca iade edilen ve yeniden sınıflandırılması veya yeniden işlenmesi gereken malların girişini kolaylaştırmak da sorter sisteminin ekstra faydasıdır.

5.Çok yönlülük

Farklı operasyonlarınıza yönelik uygun sorter sistemi mümkün. Çünkü günümüzde her operasyon sürecine uygun sorter sistemi mevcuttur. Etkili danışmanlık, mühendislik ve uygulama hizmetleriyle birlikte doğru sistemini seçmek, sonsuz fayda sağlar.

Birkaçını saymak gerekirse, cross belt sorter sistemi, tilt tray sorter sistemi, Wheel sorter sortemi veya flat sorter sistemi gibi birkaç sorter seçeneği  vardır. Bunlara, her bir özel işlemin performansını sağlamak için dikkatli bir endüstriyel, mekanik, elektrik ve sistem mühendisliği analizi eşlik eder. Ürünler türe, rotaya, siparişlere vb. özelliklere göre sınıflandırılabilir. Bunları ayrıca bir çapraz sevkiyat alanı için veya nakliye alanına teslimat olarak sipariş çeşitliliğinin bir unsuru olarak da ele alabiliriz.

İşinizi  riske atan eski işlemlerden kaçının; sorter sistemi muhtemelen ideal ortağınız olacak. Bizi arayın, danışmanlarımız sorunlarınıza ergonomik ve gerçekci çözümler bulmak için Tenurmak ile iletişime geçebilirsiniz.

TEKLİF AL