MONTAJ HATLARINIZI OPTİMİZE ETMEK İÇİN 3 İPUCU

MONTAJ HATLARINIZI OPTİMİZE ETMEK İÇİN 3 İPUCU

  • 364 Okuma
  • 27 Ekim 2023, 18:08

Tüketici davranışlarından kaynaklanan sürekli değişikliklere maruz kalan, giderek daha rekabetçi ve talepkar bir küresel pazarla karşı karşıya kalan mühendislik tesisi yöneticileri, bu tür taleplere başarılı bir şekilde yanıt verebilmek için her montaj hattının maksimum optimizasyon noktasında tutulmasını sağlamalıdır.

Üretim yapan firmalar, tüketici davranışlarından kaynaklı sürekli rekabetçi,talepkar ve değişime muhtaç olan bir Pazar ile karşı karşıya kalmaktadır.Bu nedenle üretim tesisinin bu tür taleplere başarılı bir şekilde yanıt verebilmek için her montaj hattının maksimum optimizasyon noktasında tutulmasını sağlamalıdır.

Ancak bunun zaman zaman zorlayıcı olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle bu blogda size çok yardımcı olacak 3 önemli ipucunu paylaşacağız.

  1. Asenkron sistemlerin uygulanması

Geleneksel üretim sisteminin genellikle her istasyonun farklı yürütme sürelerine sahip olduğu bir iş istasyonları zinciri olarak çalıştığını biliyoruz.

Bununla birlikte, bu tür sistemlerde senkronize bir montaj hattının uygulamaya konulması istendiğinde, belirli iş istasyonlarında birçok bekleme süresinin uzaması ve sonuçta üretimi geciktirme eğilimi ortaya çıkar.

Diğer yandan asenkron sistemlerin uygulanmasıyla iş istasyonlarında birikim tamponları oluşturarak hatların daha fazla akmasını teşvik edersiniz, böylece üretim ilerlemeye devam eder, herhangi bir istasyon dolu ise sonraki istasyonlara devam eder.

 Farklı zamanlarda çalışırken montaj hatlarınıza daha fazla hareketlilik ve esneklik sağlar

  1. Ergonomik montaj hattı

Montaj hatlarınızı optimize etmenin ikinci önlemi, bunların tamamen ergonomik olduğundan, yani iş istasyonlarının operatörlerin boyuna ve pozisyonuna uyum sağlayarak faaliyetlerini verimli bir şekilde yürütmelerini sağlamaktır.

  1. Yeni ürünlere uyarlanabilirlik

Son olarak montaj hatlarınızın tesis bünyesinde üretilmeye başlanan yeni ürünlere uyarlanabilir olup olmadığını analiz etmek çok önemlidir, çünkü bu şekilde esnek, sağlam ve üretim sürelerine daha hızlı cevap vermekle birlikte yeni ürünün üretimine geçiş kısa zamanda olmaktadır.

Bu ipuçlarıyla montaj hatlarınızın verimliliğini en üst düzeye çıkarabilir, operasyonunuzu etkileyen aksaklıklardan kaçınabilirsiniz.

TEKLİF AL