Sipariş Toplamayı Hızlandıracak 3 Temel Öneri

Sipariş Toplamayı Hızlandıracak 3 Temel Öneri

  • 1615 Okuma
  • 26 Aralık 2020, 21:01

Hepimiz biliyoruz ki bir depodaki en önemli noktalardan biri sipariş toplamadır. Sipariş toplama stratejik öneme sahip ve ciddi planlanması gereken bir konudur. Özellikle geleneksel yöntemler ile manuel bir şekilde sipariş topluyorsanız operasyon sürecinize olumsuz etkiler katması kaçınılmazdır.

Bu nedenle bugün sipariş toplama sürecini operasyonel darboğaz haline gelmemesini ve müşterilerinizin memnuniyetini etkilememesi için 3 pratik tavsiye paylaşmak istiyoruz.

  • Doğru Yerleştirme

Deponuzdaki raflara yerleştireceğiniz ürünlerin derinlemesine analizinin yapılması önemlidir. Ürünün satış hacmine göre yerleştirilmesi önemli bir konudur. En çok sirkülasyona sahip olan ürünler sipariş toplama sürecinde, en yakın konumda olmalı ve ürünün raftan alımına kolaylaştıracak ergonomik çözümler göz ardı edilmemeli. En az satış hacmine sahip ürünler ise daha uzak raflara yerleştirilebilir.

Bu şekilde, daha verimli bir tasnif için gerekli olan konumlandırmanızın pozisyonları, depolama türünü ve konsolidasyon alanına yakınlığı en uygun şekilde tanımlamasını sağlayacaksınız.

  • Verimlilik Hesaplamasının Yapılması

Sipariş toplama süreçlerinin kolaylaştırmak için çok çeşitli teknolojik çözümler bulunduğundan, hangi sipariş toplama çözümünün sizin için en iyi verimi sağlayacağını analiz etmeniz gerekiyor. Çalıştırdığınız kişi sayısı ve hedef sipariş toplama oranlarını çıkararak maksimum verimlilik için saat/çalışan başına üretkenliği hesaplayabilirsiniz.

Bu şekilde, ihtiyaçlarınıza göre en uygun teknolojik çözümü (toplama araçları, raf çağırma sistemleri, depolama sistemi, ışıklı sistem,  toplama arabası,  terminalleri vb.) Seçebilirsin.

  • Büyümeye İzin Veren Teknolojiler

Son olarak büyümeye izin veren teknolojiler konusuna değineceğiz. İster toplama teknolojileri, isterse ayırma sistemleri veya konveyörler olsun, ölçeklendirme esnekliğine sahip olmaları veya tasarımlarını gelecekte ihtiyaç duyulan herhangi bir talep seviyesinde en yüksek sistem verimliliğine sahip olacak şekilde öngörmeleri hayati önem taşımaktadır. Böylece daha önceden planlanmış sistemler, operasyon süreci büyüdüğünde firmanıza verimliliğini sürdürebilir.

Tenurmak olarak, dağıtım Merkezinizin rekabet gücünü artıran intralojistik otomasyon çözümlerinin tasarımı ve uygulanmasında profesyonel çözümler sunuyoruz.

TEKLİF AL