Yeni Lojistik Modellerinde Sanal Marketciliğin Yeri

Yeni Lojistik Modellerinde Sanal Marketciliğin Yeri

  • 1379 Okuma
  • 17 Mart 2021, 10:28

Dünya son yıllarda sürekli değişiyor, ancak pandemi sürecinde bazı sektörler için her şey çok çabuk gelişti. Sanal marketcilik sektörünün gelişimi ve büyümesi pandemi sürecinde çok hızlı bir şekilde gelişti. Bütün tahminlerin gerçekleşmesine ve daha önce beklenmeyen büyümeler gerçekleşti.

Sadece 6 ayda çevrimiçi ticaret, önümüzdeki 3 yıl için bekleneni geliştirdi. Yalnızca Meksika'da, AMVO'ya (Meksika Çevrimiçi Satış Derneği) göre, pandemi sırasında web sitelerine 500 milyondan fazla ziyaret kaydedildi ve bu, 20,1 milyar dolarlık bir satış elde etti. Türkiye’de ise ilk Covid-19 vakasının çıkmasından sonra sanal marketcilik sektörü hızlı bir büyüme içerisine girdi.

Hazır içerikli e-ticaret servis sağlayıcısı olma iddiası ile karşımıza çıkan Marketyo tarafından paylaşılan bilgilere göre 11 Mart 2019 tarihinde Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklanması ile birlikte tüketicilerin davranışlarında online market alışverişi üzerinde hızlı bir tepki olduğu ve bu tepkinin büyüyerek devam ettiği görülüyor.

Ülkemizdeki vaka sayısı ve online market alışverişi siparişi indexi ile ilgili bilgiler de paylaşan Marketyo'nun sağladığı bilgilere göre 17 Mart tarihinde ülkemizdeki vaka sayısının 47 olarak açıklanması ile birlikte sipariş sayısı da zirveye ulaştı.

Ticaretin Dijitalleşmesi Konsolide Edildi

Dijital alan artık eskisine göre daha geniş bir yelpazede. Birçok markanın dijital pazara girmesiyle artık her şeyin tek tuş ile alınabileceği ve satılabileceği inancı hem firmalarda hem de müşterilerde oluşmuş durumda.

Hangi Teknolojik Alternatifler var? Tedarik Zincirlerinin Dönüşümü!

Sanal marketçilik sektörü büyümesi aynı zamanda yeni lojistik ihtiyaçlarını da beraberinde getirdi: “marka vaadi”. Günümüzde tüketiciler aciliyet, kalite ve düşük fiyat istiyor.

Daha hızlı sipariş toplama-hazırlama, daha az hata payı ve düşük maliyet firmaları otomasyon teknolojilerine yönlendiriyor. İnsan eliyle değil, endüstriyel otomasyon sistemleri ile büyük operasyonları yönetmek firmalara marka vaadinin yakalamalarında öne geçiriyor. Otomasyon teknolojilerinin yanında yapay zeka ve robotik uygulamalarda önümüzdeki süreçte sanal marketciliğin lojistik sürecinde yerini alacaktır.

TEKLİF AL